Zhao Hai Nerka 6 - Świetliste Morze

Zhao Hai Nerka 6 - Świetliste Morze

 

 

 

Szanowni Państwo,
poniższy tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajdą Państwo w drugim numerze czasopisma "ZWIERCIADŁO MEDYCYNY".


Punkt kardynalny (bai mai jiao hui), łączący z kanałem Yinqiao Mai. W starych tekstach można się spotkać z odmienną nazwą tego punktu - Taiyinqiao lub też Yinqiaoxue.

Lokalizacja

Położony 1 cun poniżej szczytu kostki przyśrodkowej, w bruździe utworzonej z dwu części więzadła przyśrodkowego (Lig. mediale (deltoideum)).

Nakłucie

Nakłucie w kierunku prostopadłym bądź nieco ukośne na głębokość 0,3 - 0,8 cuna

Opis

Znak zhao to idea Światła. Może on również oznaczać zwierciadło; ucieleśnienie spokoju po burzy na morzu; promień słońca odbijający się na powierzchni morza.

Drugi znak hai odpowiada idei morza. Znajduje się ono w pozycji najniższej, zbierając całą wodę, zarówno pochodzącą z wysokości, jak i znajdującą się na ziemi w ruchu, w rzekach i strumieniach, umożliwiającą wszelkie życie.

Morze ze swej natury nie może się przemieszczać, jest niezmienne pomimo ruchu samych fal. Nadmierna obfitość wód w rzekach powoduje, że występują ze swego łożyska, przelewają się, natomiast nie zmienia to samego morza, jego poziomu. Ta sama sytuacja pojawia się w stanie suszy. Morze pozostaje ciągle tym samym. Wysoka fala podnosi wodę do nieba, gdzie utworzą się chmury, z których z kolei powstanie deszcz. Odnajdujemy tutaj ukrytą ideę wszechobecnego morza, będącego zawsze na swoim miejscu, morza które przyjmuje i oddaje. Ucieleśnia archetyp samej Nerki, który jest typowym obrazem przenikania Yin i Yang.
Naturę tego punktu odnajdujemy w trygramie k'an, który również symbolizuje Wodę. Znak Yang (linia ciągła) pomiędzy dwoma znakami Yin (linie przerywane). Innymi słowy, mamy tutaj Ogień, który został zamknięty pomiędzy Yin. W późniejszych komentarzach pochodzących z XVII w. będzie się mówiło właśnie o dwóch Nerkach; pojawi się komentarz tego znaku mówiący o Nerkach z dwóch stron i - Ming Men pośrodku. Podwójna ekspresja Yin, a jednocześnie Yang w centrum. Jeśli przypatrzymy się lokalizacji tego punktu i jego otoczeniu, to z jednej strony Zhao hai odnajdziemy w jednej linii punkt Ran gu N2, będący aspektem Ognia, a po drugiej stronie punkt Shi quan N5, który jest elementem Wody. Na skrzyżowaniu tych dwóch punktów, Zhao hai staje się oczywiście miejscem spotkania elementów Ognia i Wody. A to będzie wyrażało aspekt kanału nadzwyczajnego Yinqiao Mai, który ma w tym miejscu swoje zakorzenienie, i zrozumiałe staje się, dlaczego ten punkt jest miejscem szczególnym.
Na czym jeszcze polega ta wyjątkowość?
(...)

Według Spirituals pivot kiedy kanał pęcherza moczowego [Tai Yang Pang Guang] wchodzi do mózgu zostaje rozdzielony do Yinqio Mai i Yangqio Mai, ponieważ tutaj mają spotkanie Yin i Yang; Yang swą mocą otwiera Yin, a z kolei Yin porusza się na zewnątrz do Yang, i spotykają się jak para małżonków w wewnętrznym kącie oka. Kiedy Yang występuje w obfitości, wówczas jego główną rolą jest otwarcie oczu, a w czasie obfitości Yin - spełnia rolę oczu zamkniętych. To nieco alegoryczne zachowanie zostało zinterpretowane w celu wyjaśnienia pożyteczności Zhao hai zarówno w leczeniu przypadku bezsenności (nadmierne otwarcie oczu), jak i senności (nadmiernego zamknięcia oczu). Jeszcze jedno klasyczne wskazanie Zhao hai w świetle powyższej interpretacji staje się jasne, są nim napady padaczkowe nocą, podczas gdy w przypadku porannych napadów zalecany jest punkt Wpływowy i Otwarcia Yangqio Mai - Shen mai Pm62.
(...)

Kanał Nerek, sam będąc naczyniem gromadzącym i przechowującym wolę, w swym wewnętrznym przebiegu zasila Serce, które jest siedzibą Ducha - Shen. Jeżeli Nerki i Serce nawzajem siebie wspierają, jeżeli jest pomiędzy nimi harmonia, to duch i wola znajdują w sobie oparcie. Rozumiejąc istotę zaburzeń snu czy epilepsji, jesteśmy w stanie przywrócić komunikację pomiędzy Sercem a Nerkami (zwłaszcza gdy niedoborowe Gorąco unoszące się z Nerek atakuje Ducha), objawiającą się bogactwem symptomów na poziomie umysłu jak i emocji (takich jak strach, bezsenność czy koszmary).
(...)

Funkcje

Wzmacnia nerki (zwłaszcza aspekt Yin).
Reguluje kanał Yinqiao Mai oraz miesiączkowanie.
Reguluje Dolny Ogrzewacz.
(...)

Wskazania

 • objawy menopauzy związane z gorącem,
 • niemożność utrzymania otwartych oczu,
 • urazy przyśrodkowej części kolana,
 • białe i żółte upławy,
 • nocne ataki padaczkowe,
 • neurastenia, zaniepokojenie wywołane strachem,
 • zapalenie migdałków, zapalenie gardła, suchy kaszel,
 • opuchlizna i ból gardła, suchość gardła, globus histericus,
 • syndrom leg qi, syndrom shan, porażenie jednostronne.
 • (...)

Kombinacje klasyczne

 • zapalenie gardła (wszystkie typy): w pierwszej kolejności Bai hui GRT20, następnie Tai chong W3, Zhao hai N6 i San yin jiao Śl6 (Ode of Xihong).
 • obrzęk gardła i krtani z niemożnością połykania: Zhao hai N6, Qian gu JC2 i Hong feng W4 (Thousand Ducat Formulas).
 • wypadanie macicy: Zhao hai N6, Shen mai PM62, Shui quan N5 i Qu quan W8 (Supplementing Life).
 • zatrzymanie moczu i krwiomocz: Zhao hai N6 i Jing men25 (Thousand Ducat Formulas).
 • zaparcia: Zhao hai N6, Tai bai Śl3, Hang men W13 i Zhi gou PO6 (Great Compendium).
 • (...)

 

Wzorce

Niedostatek Esencji Nerek

Tętno: Xi Mai, Se Mai, Chen Mai.

Wskazania: opóźniony rozwój psychomotoryczny, opóźnienie wyrastania włosów i zębów, umysłowa tępota, słaba pamięć, szybka męczliwość, głuchota lub szum uszach, przedwczesne siwienie lub utrata włosów, bezpłodność.

Kombinacje: Zhao hai N6, Guan yuan GRP4, Tai xi N3, Zu san li Ż36, Xuan zhong39, (wzmacniająca technika); oraz Ming men GRT4, Da chu PM11, Shen shu PM23, Zhi shi PM52 (wzmacniająca technika, moxa).

Niedobór Yin Nerek

Tętno: Xi Mai, może być Se Mai ewentualnie Shu Mai.

Wskazania: bezsenność, strach, lęk i niepokój, bolesność gardła.

Kombinacje: Zhao hai N6, Yi gu N10, San yin jiao Śl6, Shao hai S3, Yin xi S6 (wzmacniająca technika); oraz Ran gu N2 (redukująca technika).

Niedobór Yin Nerek z jednoczesnym niedoborem Ognia Nerek
(...)


Niedobór Yin Nerek z jednoczesnym Ogniem Wątroby i nadaktywnym Yang Wątroby
(...)


Niedobór Yang Nerek
(...)


Niedobór Yang Nerek z Rozlaniem się Wody
(...)


Niedobór Qi Nerek
(...)


Niedobór Qi Nerek z jednoczesnym niedoborem Qi Serca
(...)


Niedobór Qi Nerek z jednoczesną nadaktywnością Yang Wątroby
(...)


Patologia związana z kanałem Yinqiao Mai
(...)

 

 

Bibliografia

 

 

A. Lade, Images and Functions, Eastlandpress, 1998.
P. Deadman, Mazin Al-Khafaji, K. Baker, A Manual of Acupuncture, Journal of Chinese Medicine Publications 1998.
Li Ding, Acupuncture, Meridian Theory and Acupuncture Points, Foreign Language Press, 1991.
Shi Xue-Min & Zhang Meng-Chen, A Chinese-English Dictionary of Acupuncture & Moxibustion, Huaxia Publishing House 1998.
J. Ross, Acupuncture point combinations. The key to clinical succes, Churchil Livingstone 1998.
N. Wiseman, Feng Ye, A practical Dictionary of Chinese Medicine, Paradigm Publications, 1998.
R. Bertschinger, The Golden Needle, and other Odes of Traditional Acupuncture, Churchil Livingstone 1991.
Thousand Ducat Formulas
Supplementing Life
Glorious Anthology
One Hundred Symptoms
Song of the Jade Dragon
Ode of Xihong
Great Compendium