Zielnik dla każdego
HALINA DĘBCZUK

Zielnik dla każdego

Niedawno trafiła w moje ręce książka zatytułowana Zielnik dla każdego.  I rzeczywiście tak jest, ponieważ każdy znajdzie tam coś ciekawego dla siebie, bez względu na to, czy jest magistrem farmacji, lekarzem, czy ot tak pasjonuje się zielarstwem i ziołolecznictwem.

Słowo wstępne w sposób krótki, treściwy, ale też z dużą werwą opisuje historię stosowania ziół przez różne cywilizacje, np. starożytnego Egiptu, Grecji czy Chin, po czasy współczesne. Znajdziemy tam też opis podstawowych surowców leczniczych.

Druga i zasadnicza część książki obejmuje opis 68 ziół. Przy opisie każdego zioła, oprócz fotografii, umieszczono fragmenty Z zielnika Babuni, które zachowują oryginalną pisownię, ortografię i interpunkcję. A współczesny opis zioła zawiera - oprócz nazwy łacińskiej - nazwy regionalne, krótki opis rośliny, podstawowy skład substancji czynnych, działanie i co najważniejsze receptury, w jaki sposób przygotować dane zioło i w jakim przypadku można je wykorzystać.

Na końcu książki znajdziemy wykaz składników (substancji czynnych), które są tutaj nieco szerzej omówione oraz spis chorób i wykaz ziół leczniczych, które można wykorzystać w danej chorobie. Jedyna rzecz, której mi brakuje w tej publikacji, to indeks samych ziół, co pozwoliłoby na szybsze odnalezienie zioła interesującego nas najbardziej w danym momencie.

Coraz częściej zwracamy się w kierunku Natury. Jeżeli zatrzymamy się chociaż na chwilę, łatwo zauważymy, że Natura sama w sobie jest bardzo bogata, ale nie zawsze to jej bogactwo jest właściwie docenione i wykorzystane. Nie zapominajmy, że rośliny, po których depczemy, spacerując po łące czy lesie, to nie tylko jakaś tam trawa, ale niejednokrotnie zioła czy przyprawy, które też potrafią pomagać i leczyć, a w zrozumieniu tej prawdy pomagają takie książki jak  Zielnik dla każdego, o czym może świadczyć fragment zamieszczony poniżej.

Halina Dębczuk

 


 

Fragment

Babka (Plantago maior)

Babka pospolita, babka większa, skojrzała, baśki.

Roślina o liściach lancetowatych skupionych w przyziemne rozety. Drobne różowawe kwiaty, zebrane w kwiatostany kłosokształtne. Kwitnie od maja do września. Pliniusz Starszy wymienia 24 choroby, które zaleca leczyć babką. W wielu krajach Europy jada się młode liście babki surowe lub gotowane jak szpinak. Nasiona babki są przysmakiem dla kanarków.

Zawiera: śluz, sole mineralne (sód, potas, magnez), witaminy A, C, K, kwasy organiczne, karoteny.
Działanie: powlekające śluzem, poprawiające wydzielanie soków trawiennych, wzmagające łaknienie.

Po łyżce stołowej świeżych lub suszonych liści babki i płucnika dobrze wymieszać. Łyżeczkę do herbaty mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku pod przykryciem piętnaście minut. Przecedzić przez sitko. Pić przy zaflegmieniu ćwierć szklanki ciepłego naparu kilka razy dziennie aż do skutku.

Po łyżce stołowej liści babki i biedrzeńca zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem dziesięć minut. W trakcie parzenia osłodzić łyżką stołową miodu. Przecedzić przez sitko. Pić przy chrypach i kaszlu po dwie łyżki stołowe naparu co dwie godziny.

Po łyżce stołowej liści babki i bobrka zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem dziesięć minut. Przecedzić przez sitko. Pić przy katarach żołądka po pół szklanki ciepłego naparu przed jedzeniem.

Po sto gramów liści babki lancetowatej i liści pokrzywy oraz po pięćdziesiąt gramów ziela ostrożenia warzywnego, ziela drapacza, ziela rdestu ptasiego, ziela ruty, ziela dziurawca, kwiatu robinii akacjowej dobrze wymieszać. Łyżeczkę do herbaty mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć, pod przykryciem, dwadzieścia pięć minut. Przecedzić przez sitko. Pić przy raku sutka szklankę naparu dwa razy dziennie.

W równych porcjach liści babki, ziela przełącznika leśnego, ziela skrzypu polnego, ziela rdestu ptasiego, ziela poziewnika, kłącza perzu, kłącza tataraku, liści podbiału, kłącza pięciornika, liści brzozy, korzenia mniszka dobrze wymieszać. Łyżkę stołową mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem trzy godziny. Przecedzić przez sitko. Pić przy uczuleniach lekko podgrzaną szklankę naparu trzy razy dziennie przed posiłkiem.

Po sto gramów liści babki lancetowatej, kwiatostanu lipy i ziela skrzypu, po pięćdziesiąt gramów ziela rdestu ptasiego, kwiatu podbiału, ziela poziewnika, ziela krwawnika, pączków topoli, kłącza pięciornika i ziela miodunki dobrze wymieszać. Łyżeczkę do herbaty mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć, pod przykryciem, pół godziny. Przecedzić przez sitko. Pić przy gruźlicy szklankę ciepłego naparu dwa razy dziennie po jedzeniu.

 

 


Robert Maciej, Jan Rogala
ZIELNIK DLA KAŻDEGO CZYLI OPIS ZIÓŁ WYKORZYSTYWANYCH W LECZENIU DOMOWYM WRAZ Z PRAKTYCZNYM ZASTOSOWANIEM
Wydawnictwo BAOBAB Sp. z o.o.
Wydanie I
Warszawa 2003
175 stron, okładka miękka, kolor
format 210/250 mm
ISBN 83-89642-35-2.

 

 

 

 


HALINA DĘBCZUK

- fizjoterapeutka, pracuje w poradni rehabilitacyjnej SG ZOZ Chełmek