Zwierciadło Medycyny nr 1-2(11-12)/2008

Zwierciadło Medycyny nr 1-2(11-12)/2008

Od redakcji

Motywem przewodnim obecnego wydania, jak będziecie Państwo mieli możność zauważyć, będzie pijawka - hirudo medicinalis. Pijawka medyczna to prawdziwe maleńkie arcydzieło przyrody, znane ludziom od wielu tysięcy lat. Zapewne już w epoce kamienia łupanego stosowano pijawki do upustu krwi, która - jak wierzono - była siedliskiem złych duchów, wywołujących choroby. Trzy tysiące lat temu w Chinach jednym z podstawowych środków leczniczych były pijawki. Ich stosowanie miało na celu odtrucie organizmu, a składniki przedostające się do ciała działały rozkurczowo, a nawet posiadały właściwości uspokajające.

Medycyna coraz częściej zaczyna zwracać się w kierunku "dobrych, starych i zapomnianych" metod leczenia, przez wieki stosowanych przez liczne pokolenia naszych przodków. U wielu lekarzy uznanie znalazła chociażby fitoterapia - leczenie ziołami, aromaterapia - leczenie przy pomocy olejków eterycznych, a także hirudoterapia - leczenie pijawkami. Oczywiście współczesna hirudoterapia nie jest jedynie kopią starożytnej formy leczenia; opiera się na najnowszych badaniach i odkryciach dotyczących samych pijawek, jak i mechanizmów ich działania. W większości krajów (Rosja, Anglia, Niemcy czy Stany Zjednoczone) hirudoterapia jest działem medycyny konwencjonalnej, a zabiegi są refundowane przez właściwe dla danego systemu opieki zdrowotnej kasy chorych. Swoim wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie podzielił się z nami Władimir Wiazankin Aleksandrowicz.

Na część wątpliwości o naturę Krwi, sposoby jej pozyskiwania za pomocą ćwiczeń i diety postara się Państwu odpowiedzieć znawczyni Taiji - Iwona Grześkowiak. Właściwa i zrównoważona dieta jest bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym utrzymać dobry stan zdrowia, a w wypadku wystąpienia choroby - wspomagającym powrót do zdrowia. Zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do naszej diety i często nie wierzymy w to, że może ona mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Tymczasem błędy żywieniowe mogą doprowadzić do poważnych niedoborów w organizmie, a brak świadomości na czym one polegają, może znacząco spowolniać lub wręcz uniemożliwiać powrót do zdrowia, ponieważ także w sytuacji rozwijania się choroby, ciągle je powtarzamy.

Zapewne wielu z Państwa stanęło przed problemem choroby nowotworowej, poprzez osobę bliską lub w osobie pacjenta. Czasami w takich momentach pojawia się bezsilność. Poszukujemy wówczas oprócz terapii z wyboru jaką jest chemio- czy radioterapia, mniej inwazyjnej lub po prostu wspomagającej sam proces leczenia. Niezbędna okazuje się wówczas wiedza na temat ziół. Wiedza głęboka i przemyślana; to właśnie tą wiedzą zechciała się podzielić z Państwem prof. Ała Sadowska w dwuczęściowym artykule zatytułowanym "Roślinne substancje rakotwórcze i trujące z elementami toksykologii". Bożena Żak-Cyran, dietetyk, wprowadzi Państwa w pełen energii życiowej świat zasad zdrowego żywienia; pokaże jak należy żyć zgodnie z porami roku.

Myślicie Państwo, że wiecie wszystko o pomidorach? Jeśli macie wątpliwości to nieodzownym będzie zapoznanie się artykułem naszej koleżanki redakcyjnej. A w zanadrzu przemyciła oryginalny artykuł poświęcony Śluzowi i Wilgoci w ujęciu TMCh. Problem bardzo na czasie, zwłaszcza w chwili obecnych zmian klimatycznych, gdzie coraz częściej mamy z nim do czynienia, stanowiący duże wyzwanie terapeutyczne. W pewnej części tego problemu dotknie również w swym artykule Henryk Dyczek, pisząc jak leczyć hemoroidy. Znajdziecie tu Państwo kompleksowe i bardzo fachowe podejście do tej coraz częściej występującej dolegliwości.

Życzymy miłej i owocnej lektury,
Redakcja Zwierciadła Medycyny

W bieżącym numerze znajdą Państwo:

Galen z Pergamonu
Chińskie sentencje medyczne
Roślinne substancje rakotwórcze i trujące z elementami toksykologii cz.I
Jedz i żyj zgodnie z porami roku - Zima
Koszyczek rumianku
Pomidory - złote jabłka miłości
Kurkuma
Wilgoć i Śluz w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Pani Helu. Już nie boli. Już nie piecze!
Trening Taiji a niedobór krwi
Pijawka - żywa strzykawka

Autorzy numeru:

Bożena Cyran, Halina Dębczuk, Iwona Grześkowiak, Ała Sadowska, Henryk Dyczek, Giovanni Maciocia, Mirosław Mazur, Władimir Wiazankin Aleksandrowicz

 
 
 
 

 

"Zwierciadło" jest kwartalnikiem wydawanym w formacie A4 z kolorową okładką, o objętości ok. 80 stron.
Pismo jest dostępne w formie abonamentu, dostarczane przesyłką pocztową (za pobraniem lub przedpłata na konto) oraz w sprzedaży detalicznej w sieci Salonów EMPiK.

Pierwszy numer ukazał się 17.03.2004 r.

Wykaz punktów sprzedaży EMPiK, w których dostępne będzie "Zwierciadło Medycyny":

EMPIK Gdańsk Megastore
EMPIK Katowice Megastore
EMPIK Kraków Kazimierz
EMPIK Kraków Megastore
EMPIK Łódź Megastore
EMPIK Poznań Megastore
EMPIK Rybnik
EMPIK Szczecin CH Galaxy
EMPIK Szczecin DTC
EMPIK W-wa CH Arkadia
EMPIK W-wa CH Blue City
EMPIK W-wa CH Galeria Mokotów
EMPIK W-wa Junior
EMPIK W-wa Nowy Świat
EMPIK Wrocław Megastore

Zamówienie - do pobrania (doc)  (pdf)  (zip)

Sposób wypełnienia gotowego druku wpłaty zawierającego niezbędne informacje przedstawiamy poniżej.

Warunki prenumeraty

Prenumerata roczna obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Prenumerata półroczna obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca lub od 1 lipca do 31 grudnia.
Prenumeratę można wykupić w dowolnym momencie danego okresu rozliczeniowego.

 

Cena numeru w prenumeracie:


półrocznej - 24,00 zł
(2 numery - abonament = 48,00 zł)

rocznej - 20,00 zł
(4 numery  - abonament = 80,00 zł)

W sprzedaży są dostępne numery archiwalne. Opis i cena w zakładce sklep.

Cena prenumeraty zagranicznej:

Europa:

rocznej - 120,00 zł
(4 numery  - tylko w formie przedpłaty na konto)

Świat: 

rocznej - 140,00 zł
(4 numery  - tylko w formie przedpłaty na konto)

Powyższe warunki obowiązują do 31 grudnia 2009 r.

 

 

  

 

Wpłaty należy dokonać na konto:

87 1240 4722 1111 0000 4859 0262
Wydawnictwo Chinmed s.c.
30-504 Kraków, ul. Kalwaryjska 30/6

INFORMACJE o prenumeracie i sprzedaży - tel. (012) 296 35 22

FAKTURA VAT - zainteresowanych otrzymaniem faktury prosimy o kontakt telefoniczny  lub wysłanie podpisanego oświadczenia

  

 

Wydawnictwo Chinmed

Biuro czynne w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 1700 - 1900

ul Kalwaryjska 30/6

30-504 Kraków

skr.poczt. 30

tel. /faks (012) 296 35 22

e-mail: chinmed@chinmed.com