Treningi Tai Chi Chuan

Treningi Tai Chi Chuan

Warsztat Treningi Tai Chi Chuan
Miejsce

Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie
ul. Broniewskiego 12 (os. Syberka, poniżej poczty)

Termin poniedziałki, godz. 1800-1930 (pierwsze zajęcia 04. 01. 2010)
Prowadzacy Iwona Grześkowiak
Info

Iwona Grześkowiak - trenuje Tai Chi od 2002 roku u takich Mistrzów jak Chen Xiao Wang, który uznawany jest za największego żyjącego Mistrza Tai Chi oraz Jan Silberstorf. „Tai Chi stało się moim sposobem życia,” mówi Iwona Grześkowiak, „im dłużej się nim zajmuję tym więcej mam dla niego szacunku i tym bardziej chcę się w nim doskonalić. Głęboka filozofia Tai Chi i jej rola w porządkowaniu świata oraz ogromne znaczenie zdrowotne ćwiczeń nakazuje mi chylić czoła przed kunsztem tej wspaniałej sztuki jednocześnie motywując do korzystania z niej dla dobra wszystkich. Zapraszam do rozpoczęcia przygody z Tai Chi wszystkich, którzy chcą wziąć swoje życie
w swoje ręce i zrobić z nim coś dobrego.”

Program

Tai Chi liczy sobie kilka tysięcy lat i narodziło się w Chinach. Obecnie znane jest na całym świecie i coraz więcej ludzi ma okazję uczyć się tej wspaniałej sztuki. Niezależnie od tego czy Tai Chi jest traktowane jako sztuka walki, medytacja w ruchu, rodzaj gimnastyki czy sposób na spędzanie wolnego czasu, daje każdemu adeptowi, który się nim zajmuje pod kierunkiem dobrego nauczyciela, narzędzia i techniki do pracy nad własnym ciałem i umysłem.
Tai Chi (w tłumaczeniu „najwyższy szczyt”) pozwala, dzięki regularnemu treningowi, osiągać coraz wyższy stopień zjednoczenia ciała i umysłu oraz wydobywać potencjał, który drzemie w każdym człowieku. Poprzez spokojne ćwiczenia rozpoczyna się powolny proces poznawania własnego ciała oraz harmonii świata, w którym żyjemy. Proces ten zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku i w zależności od tego czy jest w nas wola i konsekwencja w dążeniu do doskonałości, może trwać do końca naszego życia, ponieważ trening może, a nawet powinien przekształcić się w styl życia.

Ćwiczenia Tai Chi prowadzą nas najpierw przez bardzo ogólne poznanie swojego ciała i wówczas zaczynamy dostrzegać, że jego części nie są ze sobą skoordynowane, a na pozór prosty ruch, który mamy wykonać, staje się nagle bardzo trudny do zrobienia. Uczymy się równowagi naszego ciała fizycznego najpierw w ćwiczeniach statycznych, a następnie w ruchu i z czasem zaczynamy zauważać coraz więcej elementów, których na co dzień w ogóle nie dostrzegamy.

Przyglądając się własnemu ciału podczas ćwiczeń przenosimy stopniowo naszą uwagę z zewnątrz do wewnątrz przez co nasz umysł staje się spokojniejszy i bardziej zharmonizowany z naszym ciałem. Nasze ciało nabiera płynności w ruchu dzięki usuwaniu napięć, które w nim tkwią.

Z czasem możemy się nauczyć przenosić coraz większe zjednoczenie umysłu i ciała na każdy aspekt naszego życia. To, z kolei, pozwoli nam pokonać wszechobecny w dzisiejszych czasach stres, utrzymać ciało w dobrym zdrowiu i jednocześnie nauczyć się rozumieć własne potrzeby. Nasz umysł stanie się spokojny, a nasze życie, poprzez lepsze zrozumie roli człowieka wpisanego pomiędzy niebo i ziemię, nabierze większego sensu i przyniesie nam większą radość.

W treningach Tai Chi (styl Chen) można wyodrębnić:

 1. Medytację na stojąco - bazowe ćwiczenie pozwalające na pracę nad ciałem i umysłem w pozycji statycznej:
 • uczy koncentracji i pozwala uspokoić umysł,
 • pomaga w skoordynowaniu oddechu z ciałem,
 • pomaga w ześrodkowaniu ciała,
 • zwiększa poziom energii.
 1. Chan SI Gong (Ćwiczenia Rozwijania Jedwabnej Nici) - początkowe ćwiczenia w ruchu:
 •  uczą koordynacji poszczególnych części ciała,
 • uczą jak zastosować doświadczenia z Medytacji na stojąco do ćwiczeń w ruchu,
 • -zwiększają poziom i jakość energii w naszym ciele,
 • usprawniają przepływ energii w całym ciele.
 1. Formy ręczne - przekładają doświadczenia z powyższych ćwiczeń na coraz bardziej skomplikowane układy w ruchu:
 • pomagają lepiej zrozumieć i poczuć własne niedoskonałości i blokady,
 • przez powolne ćwiczenia prowadzą do szybkości i wysokiej jakości ruchu,
 • prowadzą do coraz głębszego zrozumienia zasad prowadzących do dobrego zdrowia,
 • formy podstawowe, dynamiczne  i spiralne pozwalają wypracowywanie coraz lepszej jakości i koordynacji ciała i umysłu.
 1. Formy z bronią - stanowią kolejny stopień trudności przekładania doświadczeń i umiejętności nabytych z ćwiczeń bazowych:
 • uczą sprawności w pracy z zewnętrznym narzędziem wprowadzonym do treningu,
 • są kolejnym etapem pracy energetycznej sięgającej poza nasze ciało - do broni, której używamy do treningu.
Cena 15 zł. za pojedyncze zajęcia / 50 zł. za miesiąc (4 zajęcia)
Organizator Iwona Grześkowiak
tel. 605 219 202