Dieta w chorobach nowotworowych

Dieta w chorobach nowotworowych

Szesnaście lat temu, autorka Maureen Keane zachorowała na nowotwór i przeszła chemioterapię. Nikt w ciągu całego leczenia nie rozmawiał z nią o odżywianiu. Wiadomo, że samo odżywianie nie pokona choroby, ale na pewno zwiększa szansę na wyleczenie i poprawia jakość życia. To wydarzenie zainspirowało autorkę do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi ludźmi. Bo któż nie zrozumie nas bardziej niż osoba doświadczająca tego samego?

Książkę podzielono na trzy części. W części pierwszej, zawarta jest podstawowa wiedza na temat budowy ciała człowieka, nowotworów oraz odżywiania. Poszczególne rozdziały w uproszczony sposób opisują budowę i funkcje organizmu człowieka. Czytelnik musi jedynie poruszyć swą wyobraźnię, a wtedy ciało ludzkie jako państwo ze swoimi obywatelami-komórkami i miastami-tkankami, w prosty sposób wytłumaczą najbardziej zawiłą terminologię medyczną. Ta część książki jest również ważna dlatego, że odżywianie wywiera swój wpływ począwszy od poziomu komórki. Pozostałe rozdziały z tej części wyjaśniają także, co to jest i jak działa terapia dodatkowa oraz co zrobić, by wzmocnić swój organizm za pomocą odpowiedniego odżywiania.

Część druga książki omawia różne skutki uboczne związane z leczeniem chemio- i radioterapią. Chodzi tu o brak apetytu, nudności, wymioty, biegunki oraz zaparcia. Przy każdym powikłaniu są omawiane przyczyny i sposoby, jak rozwiązać dany problem, a więc co jeść i jak jeść. Podane są również wskazówki co zrobić, by jedzenie w czasie terapii przeciwnowotworowej nie było przymusem. W tym momencie rodzina może w sposób praktyczny (pomagając w przygotowywaniu potraw) okazać swą troskę o ciebie, drogi Czytelniku. Autorki nie zapominają o ważnej informacji na temat higieny jamy ustnej i związanym z tym zapobieganiem stanom zapalnym, nierzadko występującym w chorobie nowotworowej.

W trzeciej i głównej części tej książki, podane zostały propozycje diet, czyli zapotrzebowanie na poszczególne substancje, gdyż choroba nowotworowa i stosowane leki powodują utratę masy ciała, zmniejszenie apetytu, zdolności trawienia i wchłaniania. Diety opisane w tej części uwzględniają najczęstsze problemy na jakie natrafiają pacjenci podczas leczenia. Według autorek najkorzystniejszą dietą dla wszystkich jest żywność oparta na pełnych ziarnach, roślinach strączkowych, owocach, warzywach i rybach. Wszystko to powinno być jak najmniej przetworzone i oczyszczone ze składników dodatkowych. Poszczególne rozdziały zawierają dietę podstawową i uzupełniającą oraz potrawy, których należy kategorycznie unikać. Zabrakło tu jednak czegoś ważnego - propozycji dań. Autorki podają co prawda kilka opcji wykorzystania poszczególnych produktów, lecz brak konkretnych przepisów z nich sporządzanych. Ja na przykład, zaciekawiona propozycją pieczonych gruszek, nie znalazłam informacji jak je należy dokładnie przyrządzić. Osobnym problemem będzie kiedy mogę je zjeść. Może to się wydać niektórym banalne, ale zamiast powielać propozycje produktów, które należy jeść przy chemio- czy radioterapii lepiej byłoby przytoczyć kilka ciekawych przepisów. Zauważyłam również brak stosowania przypraw. Owszem, są wymienione jednym ciągiem, ale co do ich wskazań nie znajdziemy żadnych informacji. A szkoda. Bo chociażby kminek, tak niezawodny w regulacji pracy przewodu pokarmowego, który zapobiega wzdęciom i zaparciom, nie znalazł swojego miejsca. W ogóle wydaje mi się, że przyprawy w tej książce są czymś mało istotnym i pomijalnym.

Na zakończenie autorki dopingują Czytelnika, by ułożył swój własny rodzaj diety, która odpowiada najlepiej jego sytuacji, bowiem każda jednostka chorobowa wymaga indywidualnego podejścia, a tu przedstawiono spojrzenie całościowe.

Książka ta, czasem zbyt amerykańska jak dla Europejczyków i mimo paru błędów popełnionych przy tłumaczeniu wyrażeń medycznych jest dobrym "przewodnikiem" w chorobie nowotworowej. Może być również bardzo przydatna dla małżonka, członków rodziny czy opiekunów, gdyż pomoże im zrozumieć, co dzieje się z chorym organizmem i jak ważna jest ich rola w pomocy samemu choremu.

I ostatnia rada. Gdy masz drogi czytelniku pytania lub wątpliwości spytaj swojego lekarza. Bowiem kto pyta, wie jeszcze więcej...


Dieta w chorobach nowotworowych. Przewodnik po dietach wspomagających terapie antyrakowe. Maureen Keane, Daniella Chace, wydawnictwo FILAR, Warszawa 1998.