Matka i dziecko w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej
CLAUDE DIOLOSA

Matka i dziecko w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

POCZĘCIE wg TCM

Połączenie jaja i plemnika jest momentem powstania pierwszej struktury energetycznej. Ta struktura to BA MAI, 8 Niezwykłych Kanałów. Pierwszy powstaje CHONG MAI - Kanał Środkowy, w samym centrum zarodka, jego zadaniem będzie później wspieranie sił życiowych za pomocą QI i Krwi. Kierunek przepływu Qi w tym kanale jest wstępujący. Ten kanał ma swój początek w nerkach dziecka, one w tym momencie nie są jeszcze ukształtowane, ale kiedy zostaną ukształtowane ten kanał do nich dołączy. Mamy jeszcze drugi kanał, który przebiega wzdłuż kręgosłupa - DU MAI - Kanał Rządzący i trzeci kanał, przebiegający w linii przedniej pośrodkowej - REN MAI - Kanał Poczęcia.

To są pierwsze trzy główne kanały, które pojawiają się w chwili poczęcia, energia krąży w tych kanałach w górę i w dół, w górę po kanale DU MAI i w dół po kanale REN MAI. Następnie mamy 4 inne kanały, są to kanały, które są odpowiedzialne za budowę płodu w odpowiednich kierunkach, później są odpowiedzialne za poczucie czasu i przestrzeni.

Jest jeszcze jeden kanał niezwykły, który łączy wszystkie poprzednie jak bukiet kwiatów, jest on określany mianem DAI MAI - Kanał Opasujący. Od odpowiada za ruch energii w górę i w dół wewnątrz tych pozostałych kanałów. Jest to pierwsza struktura energetyczna, która pojawia się w momencie poczęcia, w każdym miesiącu rozwoju będą się pojawiały kolejne kanały, pierwszym z nich będzie kanał Wątroby a ostatnim będzie kanał Nerek. Możemy powiedzieć, że pod koniec 9 miesiąca ta struktura energetyczna jest zupełnie wykształcona, ale wciąż ta pierwsza struktura energetyczna pozostaje tym, co nazywamy 8 Kanałami Niezwykłymi.

Kanał Środkowy jest bezpośrednio połączony z sercem matki, oznacza to, że każdy rodzaj emocji odczuwany przez matkę będzie wyraźnie i natychmiast odczuwany przez dziecko. Czyli dziecko jest energetycznie w tym czasie zależne od matki, czyli te pierwsze 3 miesiące ciąży są dla matki bardzo szczególne. To jest to, co w TCM nazywamy cyklem 90 dni. To są zmiany, które następują w organizmie kobiety, oznacza to, że organizm kobiety musi dostarczyć więcej krwi i więcej substancji, po to, żeby odżywić płód. Dlatego u matki w tym właśnie okresie pojawiają się objawy anemii. Z powodu tej słabości krwi w tych pierwszych 3 miesięcy Wątroba też nie będzie we właściwy sposób wspierana przez krew. Oznacza to, że Qi Wątroby będzie przesuwało się szybciej w górę, niż powinno to mieć miejsce.

Możemy porównać Wątrobę do gąbki, która trzyma, utrzymuje krew i uwalnia odpowiednią ilość krwi w zależności od naszej potrzeby. Kierunek ruchu Qi w kanale Wątroby to jest ruch w górę. Nie jest to problemem, gdy nasza Wątroba jest zrównoważona, nie będzie żadnych objawów, ale z powodu tych 3 miesięcy, w których występuje niedobór krwi, mówimy, że Qi Wątroby przekształca się tak jak wiatr i będzie przeszkadzała naturalnemu ruchowi w dół w kanale Żołądka. To jest powodem typowych porannych nudności u kobiet w ciąży występujących rankiem. Normalnie bardzo ważne jest, aby energia poruszała się w dół. W tym wypadku nastąpi ruch w górę i kobieta będzie odczuwała rankiem, a nawet przez cały dzień nudności.

Oczywiście objawy będą słabsze lub silniejsze zależnie od tego, co jemy i od tego jak żyjemy. DU MAI i REN MAI naturalnie zbliżają się do siebie w kroczu, po to, aby intensywnie zwiększyć krążenie Qi w kanałach. Zwiększy to ochronę, zwiększy to odporność kobiety. Może to spowodować wzrost uczucia gorąca odczuwanego przez kobietę (uprzednio przed miesiączką mogła marznąć, teraz ma stałe uczucie ciepła).

Są dwie przyczyny takiego stanu: ilość płynu jest nieco mniejsza, silny ruch Qi w kanałach. Dlatego mówimy, że kobieta w ciąży nie musi ćwiczyć QI GONG ona jest QI GONG.

QI GONG - chińskie, taoistyczne ćwiczenia pobudzające Qi. Zazwyczaj kobiety w ciąży po 3 miesiącu mają ogromne ilości Qi. W czasie całych 9 miesięcy kobieta będzie wspierała swoje własne dziecko poprzez to, co nazywamy Esencją. Jeżeli będzie odżywiała się prawidłowo i żyła w bardzo spokojny sposób to OK. Rozumiem przez to, że dziecko urodzi się ze spokojnym umysłem i z silną konstytucją. Po to, aby polepszyć jakość ciąży ważne jest, aby mężczyzna całkowicie brał w tym udział. Oznacza to, że powinien dawać wsparcie i ochronę.

 

PORÓD OTWIERA WSZYSTKIE KANAŁY, JEST NAJWIĘKSZYM DOŚWIADCZENIEM REGULUJĄCYM QI JAKIEGO MOŻEMY DOZNAĆ W ŻYCIU. OTWARCIE WSZYSTKICH KANAŁÓW MUSI NASTĄPIĆ, BO INACZEJ NIE MÓGŁBY NASTĄPIĆ PORÓD.

Dlatego wiele kobiet mówi, że ciąża i poród był dla nich ogromnym doświadczeniem. Nie ma tak wielkiej receptury, która w tak wielkim stopniu potrafiłaby uwolnić Qi. Ale w momencie porodu wszystka substancja zostaje też uwolniona. Podobnie jak w pierwszych 3 miesiącach ciąży, także w ciągu pierwszych 90 dni po porodzie u kobiety występuje ogromny niedobór, nawet większy niedobór, jak w początkowym okresie ciąży.

Nazywamy to niedoborem Esencji ciała. Kobieta taka będzie odczuwała gorąco, ale jednocześnie będzie odczuwała suchość, określamy to gorącem, które jest wynikiem suchości. Dla kobiety o silnej konstytucji jest to tylko żart, ona co rok może mieć następne dziecko i wszystko jest OK. Ale w naszym cywilizowanym świecie z tym plastikowym jedzeniem nie zdarza się to często.

Chińczycy podają kobiecie po porodzie ziołową herbatkę, która odżywia Esencję ciała i ochronić kobietę przed tym, co określamy jako depresję 90 dni. Jest to depresja w wyniku wyczerpania. Najlepszym lekiem jest zupa z kurczaka, ale problem jest taki, że zupa z kurczaka jest rozgrzewająca, a więc jeżeli poród jest w lecie to mamy problem, bo nie możemy podać tej zupy, stosujemy wtedy receptury.

KARMIENIE

Produkcja mleka jest wyrazem Qi Żołądka i Śledziony. Kanał Żołądka biegnie poprzez sutki, a więc jeżeli kobieta ma bardzo silny element ziemi, to oznacza, że jest ona taka ogromnie macierzyńska, ona będzie miała tyle mleka ile bogini. Jeżeli będzie miała słabość Qi Żołądka i Śledziony, będzie wtedy miała problemy z wytworzeniem mleka. Jedną z przyczyn problemów z ilością mleka jest zastój Qi.

Swobodny przepływ energii w kanale Żołądka jest zblokowany przez Wątrobę. Oczywiście taka kobieta po porodzie z powodu utraty substancji będzie miała ochotę na odświeżające pożywienie (soki, jabłka, gruszki), jest to naturalne, ponieważ ona ma suchość. Ona przekazuje dziecku bardzo wiele płynów.

Po porodzie zaczyna działać szczególny aspekt psychologiczny - PO. To jest to, co nazywamy instynktem życia i jest on związany z Płucami. Ta psychologiczna funkcja kontroluje wszystkie procesy w ciele, dlatego pierwszą rzeczą po urodzeniu jest wdech, ponieważ to, co określamy nazwą PO jest bezpośrednio związane z Płucami. A więc mówimy, że Płuca są odpowiedzialne za wszelki naturalny, fizjologiczny ruch. I również mamy to, co nazywamy naszym własnym układem krążenia, to jest to, co w TCM nazywamy uaktywnieniem górnej części ciała. Następnie pojawi się odruch ssania, to jest to, w TCM nazywamy uaktywnieniem środkowej części przewodu pokarmowego.

Rozpocznie się wydalanie, co nazywamy uaktywnieniem dolnej części. Wszystkie te trzy części nazywane są w TCM Potrójnym Ogrzewaczem.

Wg TAO dziecko w czasie ciąży żyje w stanie SAMADHI. To dzieje się głównie z powodu krążenia Qi w górę i w dół. Oni twierdzą - taoiści-, że w czasie tych 9 miesięcy dziecko jest w takim ponadczasowym stanie umysłu.

Wg buddystów, po porodzie energia w kanale poczęcia zamiast płynąć w dół, płynie w górę wchodzi przez usta i płynie w dół, po to, aby uaktywnić przewód pokarmowy. Poprzez to uaktywnienie górnej, środkowej i dolnej części ciała mówimy, że dziecko doświadcza, wchodzi w przeszłość, teraźniejszość i przeszłość. W tym poglądzie mówi się, że jest to pierwsze doświadczenie dwoistości. W tym momencie dziecko staje się niezależną strukturą energetyczną i musi samo wspierać swoje życie.

Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Energia dziecka jest bardzo niezrównoważona, ciepło Nerek nie osiągnęło jeszcze Śledziony, Płuc i przewodu pokarmowego. Musimy zrozumieć, że dziecko wychodzi z takiej przestrzeni, której stan jest bardzo YANG. Oznacza to, że największe nagromadzenie, koncentracja energii będzie w Wątrobie i w Sercu. Oznacza, że dziecko będzie zawsze bardzo aktywne fizycznie, co jest uzewnętrznieniem energii Wątroby i DREWNA.

Z powodu ognia, z powodu nadmiaru energii w sercu jego umysł będzie się bardzo szybko poruszał, oznacza to, że w bardzo krótkim czasie może przejść od płaczu do śmiechu i może mieć koszmary senne. O tym musimy pamiętać, kiedy będziemy mówili o diecie. A więc mamy nadmiar energii w Wątrobie i nadmiar energii w Sercu. I powiemy, że Nerki są zbyt ciepłe, dzieje się tak dlatego, że dziecko cały czas używa swej JING, swej substancji, po to żeby rosnąć. Mówimy w TCM, że Wątroba kontroluje OGIEŃ (moc, siłę, podstawową siłę konstytucjonalną jaką mamy) i WODĘ (Esencję) w ciele.

Po porodzie i w ciągu wielu następnych lat ta substancja będzie przez cały czas uwalniana, a więc można powiedzieć, że względnie będzie mniej WODY niż OGNIA, a więc dziecko będzie ciepłe i to będzie działało na Wątrobę i na Serce. Ale wciąż w ciągu tych trzech miesięcy ciepło Nerek nie dochodzi we właściwy sposób do Płuc i do przewodu pokarmowego. Możemy powiedzieć, że połowa dziecka jest ciepła (Serce, Nerki, Wątroba, Żołądek) a to, co jest zimne i jednocześnie słabe to Śledziona i Płuca. Dziecku zabiera około 3 miesięcy uzyskanie silniejszej funkcji przewodu pokarmowego. Oczywiście to zależy od tego jak dziecko karmimy, może to mu czasami zabrać 6 miesięcy, a nawet rok.

DZIECKO I MATKA

Matka jest bardzo ciepła i sucha, czyli ma ona ochotę pić i jeść pożywienie odświeżające. Dziecko jest ciepłe, ale nie posiada właściwych zdolności i możliwości przetwarzania pożywienia w substancję. Tzn. mleko matki nie zawsze jest takie samo, w zależności od tego, co matka jadła jej mleko będzie wywierało różny wpływ energetyczny. Oczywiście to zależy też od tego czym dokarmiamy dziecko, co dajemy mu zwłaszcza do picia. To jest przyczyną kolek i wzdęć u dzieci. Dzieje się tak czasami w ciągu pierwszych 3 miesięcy a czasami dłużej.

Czasami z powodu współczucia połączonego z ignorancją matki podają swym dzieciom niewłaściwe pożywienie, dużo owoców, cukru, nabiału. Oczywiście dziecko to bardzo lubi. Powodem, dla którego dzieci lubią słodycze jest to, że smak słodki daje takie psychologiczne odczucie, że ja istnieję.

Można powiedzieć, że smak słodki pobudza inkarnację. Dlatego, kiedy jesteśmy nieszczęśliwi, myślimy, że nikt nas nie kocha i jesteśmy tacy samotni, kawałek ciastka bardzo pomoże. Oczywiście to nie jest lepsze niż pocałunek. Gdy dziecko spożywa słodycze następuje nagromadzenie wilgoci w jego organizmie, dlatego główne problemy, z jakimi mamy do czynienia u dzieci to problemy z przewodem pokarmowym i z płucami.

Antybiotyki są bardzo skuteczne w usuwaniu infekcji, ale nie w usuwaniu śluzu i wilgoci. Antybiotyki osłabiają Qi. Jeżeli rodzice rozumieją to wszystko we właściwy sposób mogą chronić swoje dziecko przed wieloma chorobami. Należy spojrzeć na ten obraz dalej, dziecko wytwarza śluz, dziecko je słodycze, ale substancja i Esencja, której ono potrzebuje nie jest wytwarzana we właściwy sposób, dlatego mamy tutaj do czynienia z dzieckiem z bardzo słabą konstytucją. Dziecko będzie bardzo blade, będzie miało drobne kości.

ZĄBKOWANIE

Po to, żeby dziecko mogło ząbkować duża ilość substancji musi być uwolniona z nerek, ślina, jaką dziecko wytwarza w tym okresie jest wyrazem energii Nerek, ale nerki nie mają wystarczającej ilości substancji z powodu tego niewłaściwego pożywienia, wtedy ogień Nerek zaatakuje Serce, a Serce kontroluje Żołądek, kanał Żołąd kontroluje zęby. Czyli jest bezpośredni związek pomiędzy dziąsłami, a Żołądkiem i Nerkami. A więc co będzie się działo? Dziecko będzie miało bardzo czerwone wargi, jest to wyraz energii Żołądka. Ponieważ gorąco jest tak bardzo nasilone, ono będzie miało bardzo silne bóle. Aby przynieść ulgę stosujemy wtedy zioła odświeżające żołądek np. rumianek. Żołądek jest jak garnek, a Nerki jak ogień pod nim, ta biegunowość zwiększa się, jeżeli są złe nawyki żywieniowe.

Właściwe żywienie to:

  • pełne zboża, jarzyny, jajka, ser, mięso, mleko (bardzo rzadko dziecko jest wegetarianinem, ono najczęściej lubi mięso). Jest to jedzenie dające siłę i wspierające substancję. Dziecko musi jeść wszystko we właściwy sposób i we właściwych proporcjach.

  • Gdy je w zrównoważony sposób jego substancja będzie bardzo silna, ta silna substancja pomoże mu mieć silne ciało, będzie łatwo ząbkowało i będzie szczęśliwe, bo substancja w ciele kontroluje ducha.

  • Gdy będziemy dawali pożywienie nie powodujące wytworzenia dostatecznej ilości substancji, to dziecko będzie krzyczało i będzie nieszczęśliwe. Przy słabej konstytucji musimy dawać pożywienie wzmacniające JING.

  • Gdy dziecko choruje nie należy podawać białka zwierzęcego. Przyczyna tego jest taka, że wszystkie choroby dziecięce rozwijają u dziecka toksyczne gorąco (popatrzcie na piękny truskawkowy język waszego dziecka, to zrozumiecie, co mam na myśli mówiąc o gorącu).

  • Nie ma sensu podawanie wtedy dziecku kurczaka, bo jest ono wtedy wystarczająco gorące. Wtedy należy podać potrawy wegetariańskie. Niektóre dzieci mają tak wiele śluzu w ciele, że ten czynnik toksyczny zostaje uwięziony, złapany. To jest powód, dla którego choroby dziecięce mogą być bardzo niebezpieczne, jeżeli w organizmie dziecka będzie bardzo dużo śluzu i wilgoci. To jest też przyczyna, dla której dziecko nie zdrowieje wystarczająco szybko, problemy trwają długo i wyczerpują je.

  • Nie ma takiego leczenia pediatrycznego, w którym nie używa się ziół pobudzających trawienie, przyczyna jest taka, że dzieci bardzo lubią słodycze i one nie dają swojemu ciału żadnego odpoczynku, one jedzą ciągle. Przewód pokarmowy dziecka jest ciągle załadowywany śluzem i wilgocią.

  • Wg TCM choroby zakaźne u dziecka wchodzą od razu do warstwy, którą jest przewód pokarmowy. Dziecko będzie miało kaszel, będzie miało nudności i będzie wymiotowało, z powodu połączenia śluzu, wilgoci i tego patologicznego czynnika będzie się działo w ten sposób, że jednego dnia dziecko będzie się czuło dobrze, następnego dnia będzie miało temperaturę, będzie mu coś dolegało, potem ponownie będzie dobrze itd.

A więc w chorobach wieku dziecięcego

  • dieta wegetariańska 

  • zioła pobudzające trawienie 

  • zioła odświeżające, ochładzające ( rumianek, mięta). 

 

Jedynie w niebezpiecznych przypadkach antybiotyk. 

Gorączka jest bardzo ważnym czynnikiem w ciele dziecka, ponieważ daje dziecku poczucie YANG, wzmacnia świadomość. Jest wyrazem ognia, który jest wyrazem naszej świadomości, "ogień" jest substancjalnym wyrazem naszej świadomości. Dlatego, jeżeli dziecko przejdzie przez chorobę wieku dziecięcego zazwyczaj zauważamy, że coś się zmieniło, zmieniła się jego osobowość.

Dziecko zdecydowanie ma większą siłę, ale oczywiście jeżeli po pojawieniu się pierwszych objawów podajemy antybiotyk, albo leki przeciwgorączkowe, nie jest to właściwy sposób działania z wyjątkiem sytuacji rzeczywiście niebezpiecznych. Trzeba wiedzieć gdzie przebiega granica, czasami trzeba podać lek, żeby ratować życie, a potem można podać zioła.

Dziecko ma bardzo dużą zdolność do regeneracji, ale bardzo ważnym czynnikiem w zdrowiu dziecka jest relacja pomiędzy rodzicami, to jest nawet ważniejsze niż pożywienie, kiedy patrzymy na dziecko widzimy rodziców. Jeżeli rodzice mają taką miękką, łagodną wibrację, dziecko też będzie szczęśliwe, będzie miało dobrą wibrację. Jeżeli rodzice będą się kłócić, będą w czasie rozwodu, dziecko będzie miało zap. oskrzeli, neurodermatitis itd. Oznacza to, że jedzenie nie jest wszystkim, duch i umysł są ważniejsze. A więc bardzo ważny jest przekaz energii od rodziców do dziecka.

Nie powinniśmy mieć dzieci zbyt wcześnie

, wiek ok. 28 - 30 lat jest najlepszym wiekiem na posiadanie dzieci, ponieważ potrzebna jest odpowiedzialność na wszystkich poziomach. Dzieje się tak dlatego, że ciało ludzkie jest energetycznie doskonałe w wieku lat 30. Antropozofia mówi, że w wieku lat 30 ciało eteryczne, fizyczne i astralne pozostają ze sobą w równowadze. Z tego wynika to, że umysł jest bardziej spokojny, a więc jest bardziej zdolny do troski o dziecko. Oczywiście są wyjątki, są ludzie bardzo zrównoważeni w wieku lat 20 i są ludzie, którzy nie będą zrównoważeni nawet w wieku lat 90. Dla wielu ludzi wiek lat 30 jest bardzo ważnym zakrętem, jest to wiek, w którym ma się zazwyczaj więcej stabilizacji, ukończyło się edukację, jest się bardziej gotowym na przyjęcie dziecka. Są takie kobiety, które mają bardzo słabą, bardzo delikatną konstytucję i one potrzebują po porodzie przynajmniej 3 lata przerwy po to, aby mieć możliwość zregenerowania substancji ciała.


CLAUDE DIOLOSA

, jest lekarzem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, nauczycielem buddyzmu tybetańskiego tradycji Kagyu, wcześniej nauczycielem sztuk wojennych Dalekiego Wschodu. Jest Francuzem, ale przez wiele lat prowadził praktykę lekarską w Niemczech; w chwili obecnej ponownie mieszka i pracuje we Francji. Wykłada Tradycyjną Medycynę Chińską w formie kilkuletnich kursów podyplomowych dla lekarzy w Niemczech, Austrii, Francji i Polsce. Jego głęboka wiedza i niezwykły talent w przekazywaniu tej trudnej, skomplikowanej sztuki, przyniósł mu szacunek i wielką popularność również w środowiskach innych niż medyczne. Teksty pochodzące z nagrań w trakcie jego wykładów z lat 1985 - 1992 były wielokrotnie powielane i rozprowadzane oficjalnie i nieoficjalnie w Polsce, chociaż nigdy nie uzyskały autoryzacji. Zgodnie z zasadami sztuki medycznej, sam nadal kształci się, głównie przebywając w Chinach, w Chen Du, znanym ośrodku kształcenia lekarzy, gdzie Tradycyjna Medycyna Chińska jest wykładana w językach zachodnich. Claude Diolosa jest lekarzem, filozofem, poszukiwaczem prawd uniwersalnych, nauczycielem życia w harmonii między ciałem i duszą. Jest uosobieniem pięknej postaci lekarza tak rzadko dziś już spotykanego, a tak bardzo potrzebnego w naszych czasach.